SPORTY WODNE

HISTORIA SPORTÓW WODNYCH

Historia wakeboardingu zaczyna się wiele lat temu. To sport, który jest mieszanką wielu dyscyplin.
Przez dziesiątki lat, surfing był ulubionym sportem fanów plaży. Surferzy mogli być ciągnięci na linie za łodzią, a czasem nawet za ciężarówką jadącą wzdłuż brzegu. Od tego czasu zaczęto używać krótszych desek. W 1985 r. surfer z San Diego, Tony Finn, opracował skurfer, hybrydę nart wodnych i deski surfingowej, która wyglądała jak mała deska surfingowa. Ciągnięto ją za łodzią, podczas gdy rider pływał na kilwaterze na krawędziach jak surfer. Ten styl przypomina snowboarding I skateboarding z domieszką pływania na nartach wodnych. Riderzy stawali na desce w różnych miejscach, nie było żadnych zapięć ani wiązań. Do dziś można zauważyć osoby, które „surfują” za łodzią.

W 1985 r. dokonano pierwszej dużej zmiany: do deski przywiercono mocowania. Ciekawe, że na ten pomysł wpadły jednocześnie dwie osoby, które się nie znały. Finn dodał mocowania do swojego Skurfera, a Jimmy Redmon z Austin w Teksasie dodał mocowania do swojej deski do narciarstwa wodnego. 

W 1998 r. powstały dwa eventy wakeboardowe: The Vans Triple Crown of Wakeboarding oraz The Wakeboard World Cup. Od roku 2000 sport dosyć mocno zmienił swój format. Zawodnicy zaczęli wykorzystywać slidery i rampy dające wrażenie ulicznej jazdy po wodzie. W XXI w. profesjonalni riderzy zbierają najbardziej liczące się tytuły na trzech imprezach: The Pro Wakeboard Tour, The Vans Triple Crown Of Wakeboarding i The Wakeboard World Cup.

Idąc na przeciw oczekiwaniom fanów, firma Jobe rozpoczęła produkcję i sprzedaż wyrobów wysokiej klasy. Wakeboard to doskonały pomysł na  aktywne spędzanie czasu . Mamy nadzieję, że nasza oferta ułatwi Państwu start, rozwój a może coś więcej związanego z tym sportem.